Fenomén jménem Cava může konkurovat šampaňskému

Španělská cava se začíná čím dál častěji objevovat v hledáčku českých milovníků šumivých vín, a po boomu italského prosecca se i ona možná dočká své zasloužené chvilky slávy u nás. Cava, stejně jako Champagne, smí pocházet pouze ze zákonem určených oblastí, kterých je osm, přesto 95 % výroby sídlí v oblasti Penedes.

Odrůdy hroznů v cuvée nejsou předepsané, jejich výběr je založen spíše na tradici, odolnosti odrůd a jejich vlastností. Tradičně se vyrábí ze tří katalánských druhů révy Xarel.lo, které dodává barvu a sílu, Macabeo sekt zjemňuje a Parellada propůjčuje typickou vůni.

Poslední zmíněná odrůda je však poměrně náročná na pěstování, proto se čím dál častěji nahrazuje odolnější Chardonnay. Vzhledem k velké podobnosti s proslulým Champagne, není nezvyklé se setkat také s použitím Pinot Noir, Monastrell a Garnacha.

AT Roca, Rosat Reserva, D.O. Penedes, 499 Kč, www.edelikatesy.cz

Po sklizni a vylisování se jednotlivé odrůdy nechají kvasit zvlášť, až poté sklepmistr určuje, jakým poměrem se bude míchat cuvée, které je následně stáčeno do láhví. V těch pak víno po přidání kvasinek prochází druhotným kvašením.

Právě kvalita kvasinek je jeden z nejdůležitějších faktorů, který dělí průměrné cavy od těch vynikajících. Doba zrání v láhvích je taktéž dána zákonem, minimálně je to 9 měsíců. Taková cava je označována jako Jóven. Při době zrání 15 až 30 měsíců si nese označení Reserva a více než 30 měsíců zraje Gran reserva.

Kripta Grand Reserva Augustí Torelló, 1799 Kč, www.edelikatesy.cz

Španělská vína jsou díky složení půdy a tamnímu slunci přirozeně sladší než například francouzská. Přesto nabízí poměrně širokou škálu cukernatosti od Brut Nature a Extra Brut bez přídavku cukru až po Semiseco a nyní již neexistující sladké Dulce.

Mistr cavy Augusti Torelló Mata má velký podíl na její internacionalizaci a jeho vinařství nabízí to nejlepší na trhu. Jedním ze 100 nejlepších vín na světě je označována jimi vyráběná cava Kripta Gran Reserva prodávaná v láhvi ve tvaru amfory. Každá láhev je označena unikátním číslem a ukrývá bublinky s chutí zralého ovoce, máslovými a kouřovými tóny.