Ze Slovenska do Ameriky, Londýna či Itálie, to je hvězdná kariéra Katariny Morhacové

Katarina Morhacova je herečkou, která ač pochází z Československa a má slovenské kořeny, tak dosáhla v tak složité profesi, jak herectví určitě je, až na na vrcholky světových produkcí. Hraje po celém světě a nyní ji můžeme vidět i na karlovarském festivalu, kde září na červeném koberci.

Katarino, hrajete v divadlech v New Yorku i v Británii, spolupracujete s režiséry v USA, ve Francii, v Kanadě i Itálii. Jak se podaří splnit si takový sen každé herečky 19leté dívce, která pochází ze Slovenska?

Já jsem chtěla být herečka už od malička a nepředstavovala jsem si kde-jestli v Americe nebo jinde, jen jsem se chtěla stát herečkou. A když jsem dokončila střední školu, potkala jsem profesora z jedné velmi známé ruské školy MXAT (Moscow Art Theatre School) a on mi řekl o kombinovaném divadelním studijním programu mezi touto školou v Moskvě a další školou v Cambridge v Massachusetts,  a já jsem si o tom přečetla a rozhodla jsem se tam přihlásit. Zkoušky byly dost těžké, ale dostala jsem se tam a kvůli tomu jsem se přestěhovala do USA. Také jsem tam potkala někoho, do koho jsem se zamilovala a po skončení školy jsem se i kvůli němu rozhodla zůstat. Dostala jsem nabídku jít hrát do divadelní hry A girl‘s War a to nastartovalo mou divadelní kariéru. K tomu se pomalu začaly přidávat nabídky na nezávislé filmy, TV seriály, atd. Nemůžu říct, že to bylo lehké, musela jsem se dost probíjet a řekla bych, že se mi to podařilo kvůli tomu, že jsem byla cílevědomá a disciplinovaná a dost jsem obětovala. Není to lehké pro mladé děvče z malé evropské země prosadit se v této branži, byla tu i jazyková bariéra, a tak jsem tvrdě pracovala nejen na znalosti jazyka, ale i na tom, abych odstranila přízvuk a je to v podstatě i taková naivita a nezkušenost mladého člověka, že když jde do něčeho, o čem toho moc neví, není limitovaný nějakým strachem. A k tomu jsem asi jsem měla k tomu i trochu štěstí.

Ze které filmové ceny, kterou jste obdržela za hereckou roli máte největší radost a proč?

Jednou z cen, která mi dělá velkou radost je americkou cenu Emact Theatre Award za představení The Gilded Red Cage. Je to divadelní hra, ve které jsem hrála v angličtině, ale byla napsaná slovenským dramaturgem Silvestrem Lavríkem a ve které jsem hrála úplně sama (solo show). A hodinu odehrát sám v divadle je myslím si velkým snem každého herce. Byla to opravdu dřina. Měla jsem k tomu zrovna i složité osobní životní období, takže mi ocenění udělalo opravdu radost. Tuto hru jsme nakonec přivezli také do NY, potom do Francie a do Skotska na velký známý mezinárodní divadelní festival, který se koná celý srpen v Edinburgu a na kterém je velmi prestižní hrát. Další cenou, které si moc vážím je ocenění za hlavní roli ve francouzském filmu Rendez-Vois. Tento film byl výsledkem hodně práce a hodně lásky, protože v polovině natáčení režisér vážně onemocněl a museli jsme ho vyměnit a když se něco takového stane nikdy nevíte, jestli se ten projekt podaří dokončit, protože je to přerušení kontinuity a kreativity. Hraji v něm manželku, která zjistí, že ji chce manžel zabít a tak ho předběhne a najme si někoho, kdo ho odstraní dříve. Je to psychologický triller a za tuto hlavní roli jsem dostala hodně mezinárodních ocenění, mimo jiné i Cult Critic Awards and Rome International Awards.

Na benefičních a filmových akcích se bavíte s Cate Blanchet, Georgem Cloonym, ve filmu hrajete s Clivem Owenem nebo Edwardem Nortonem. Kdo z těchto filmových star na vás nejvíce zapůsobil a čím?

Tak celebrit znám hodně nejen z benefičních, ale zejména pracovních akcí. Kromě Clive Owena, se kterým jsem pracovala v TV seriálu Doktoři bez hranic a který režíroval oskarový režisér Steven Soderbergh jsem mimo jiné pracovala i s Mariskou Hargitay, která je velmi známá herečka a výkonná producentka ze seriálu Zákon a pořádek. Ta mě zaujala tím, že není jen hlavní představitelkou, ale také výkonnou producentkou. Seriál je úspěšný v USA přes 20 let a z Marisky cítíte strašně dobrou pozitivní energie, velmi lidský a charismatický přístup ke každému, ať už je to komparzista anebo jiný herec. Je jí přes 50 let a nikdy byste jí to nehádali, je energická a pozitivní, moc jí fandím a doufám, že i já budu někdy taková. Kromě ní jsem pracovala například se Stevem Buscemi anebo Edwardem Nortonem, kterého tady všichni znají například z Klubu rváčů. S ním jsem pracovala víckrát. Kromě filmu, který se bohužel do kin nikdy nedostal, protože se ztratily finance, jsme pracovali také na velkém dokumentárním filmu o vodě, protože Edward je velký aktivista a věnuje se záchraně a dostupnosti pitné vody pro země, které k ní přístup nemají, například pro Afriku. Během tohoto natáčení se z nás stali kamarádi a co se mi na něm nejvíc líbí je, že je velmi milý, skromný člověk, který si jde za svým, věnuje se tomu, co ho baví, je velmi kreativní a lidský. Když se pohybujete mezi takovými slavnými lidmi, tak pochopíte, že někteří z nich se soustředí jen na to, aby se zviditelnili a byli v pozornosti médií a jiní jsou skromní, jednoduší, běžní, lidští, kreativní, a jsou slavní právě proto jak jsou pokorní a na nic si nehrají.

V říjnu Vás uvidí také diváci Netflixu. Kde a jakou roli zde hrajete?

Ano, na podzim Netflix uvede nový film Ambrosio. Jeho režisérem je fantastický Sam Barlow, který byl vítězem filmové ceny Britské akademie filmového a televizního umění BAFTA-jedná se vlastně o protějšek amerických Oscarů. Tento film je součástí trilogie, která sleduje slavného hollywoodského režiséra a jeho tvorbu. Je to o natáčení filmu, který se natáčí ve slavném římském studiu Cinecittá a já zde hraji dvojroli. Italskou velkou filmovou hvězdu z roku 1960, která hraje v tomto filmu ve filmu matku podle adaptace slavné novely ze 16. století Mnich. Nechci moc napovídat, protože věřím, že to tady diváci uvidí, ale té matce se něco stane a může za to ten mnich.  

Slyšeli jsme také, že se chystáte natáčet miniseriál na území České republiky, Slovenska a Maďarska. Kdy chcete začít s natáčením?

Ano připravuji produkci TV seriálu, který by se měl natáčet v roce 2023 na území ČR, Slovenska a Maďarska. To je vlastně jeden z důvodů, proč jsem teď na Slovensku a v Čechách. Chystám tady preprodukci projektu.

Budou herci obsazeni v tomto seriálu jen zahraniční anebo také Češi a Slováci? Můžete už někoho konkrétního jmenovat?

Ano, cílem je obsadit známé ale i neznámé české a slovenské herce. Mě jde hlavně o to, aby byli dobří a hodili se do tohoto projektu. Bude zde hrát i známý zahraniční herec, ale bohužel ještě nemohu prozradit jeho jméno, protože spolu ještě jednáme. Jeden z důvodů, proč jsem přiletěla do ČR a na Slovensko je i to, abych se seznámila s více českými a slovenskými herci a režiséry. Proto jedu i na KVIFF, na který se velmi těším. Budu mít dost nabitý program, protože zde mám domluvených hodně schůzek s různými režiséry, producenty, herci. Je to díky mé české agentce Petre Svarinské, která má agenturu Reset Actors a dohodla mi setkání. Budu časově hodně vytížená a nebudu mít čas chodit moc na párty a večírky, protože potřebuji využít každou chvilku a setkat se s co nejvíce lidmi z branže, aby tento projekt mohl na území Čech a Slovenska odstartovat v roce 2023.

Budete v tomto seriálu hrát hlavní roli?

Ano, v tomto seriálu, jehož jsem i scénáristou budu hrát hlavní roli. Je to projekt velmi blízký mému srdci, protože jsem ho napsala o mé zkušenosti z doby, kdy jsem vyrůstala na Slovensku a v Čechách a ukázat ho lidem z jiných zemí.

Jak se bude jmenovat a budete zde také v roli producentky. Bude to pro Vás poprvé?

Tento TV seriál se bude jmenovat Maman z francouzského slova matka a budu ho i produkovat. Není to poprvé, produkovala jsem již několik krátkometrážních a jeden celovečerní film, ale nikdy jsem neprodukovala takto velký projekt. Je to výzva, ale jsem na ni připravená a vím, že to dokážu.

Jak se chystáte se do Karlových Varů, co se týká oblečení, šperků, kadeřníka?

Šaty na běžné denní nošení mám svoje, vybírala mi je stylistka Denisa Přikrylové, mám ráda spíše umělecké značky, miluju například izraelskou značku Sabina Musáyev a šaty návrhářů, kteří používají recyklované materiály. Boty mám ráda italské. Večerní šaty mi zajistí jedny v Elle Beauty Lounge  a jedny stylista Honza Pokorný a sama jsem je ještě neviděla. Šperky budu mít od české klenotnické značky ALO diamonds. Znám ji ještě z doby, než jsem v 19 letech odjela ze Slovenska. Už tenkrát se mi líbily jejich šperky, a loni, když jsem vůbec poprvé natáčela na Slovensku seriál Druhá šanca pro TV Markízu, jsem zjistila, jak se tato česká značka posunula na úplnou špičku v rámci Evropy a mám z toho radost. Diamanty k ženám patří.

Autor článku: Libka Šafránková Foto: archiv firem