3 tipy kam na výstavu v prosinci

Prosinec je nejen měsícem vánočních trhů a sváteční atmosféry, ale také skvělým obdobím pro návštěvu výstav. Ať už hledáte inspiraci na dárky, toužíte po kulturním zážitku, nebo si jen chcete na chvíli odpočinout od předvánočního shonu, máme pro vás tři tipy na výstavy, které stojí za návštěvu.

Dereck Hard: THINGS

Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1

Jeden z nejvýraznějších fotografů současné české fotografie Dereck Hard přichází s výstavou THINGS, která od 4.12. 2024 do 3.1. 2025 v Galerii 1 nabídne průřez jeho dílem. Výstava spojuje silné vizuální umění s provokativními společenskými tématy a zaručeně nenechá diváky chladnými. K vidění budou rozmanité cykly, které se tematicky i stylově liší, ale všechny spojuje zájem o aktuální společenská témata a výtvarná působivost. Mezi vystavenými pracemi nechybí i starší, ale ve světě velmi oceňovaný cyklus Telefon, který se kriticky zabývá závislostí na chytrých telefonech. Jedná se o cinemagrafovou sérii, (v hlavní roli David Kraus, Bára Strýcová a Jirka Korn), která není jako ostatní série zátiším, ale jelikož jde o telefon, tedy věc, tak má logicky své místo na výstavě nazvané THINGS.

Součástí výstavy jsou i emocionálně silné cykly, jako Suicide Still Lifes, kde minimalistická zátiší vyjadřují různé druhy sebevražd, či soubor Kuro ni Kuro, tvořený černými předměty na tmavém pozadí. Tyto projekty, často inspirované autorovými osobními krizemi, propojují umění s arteterapií. Cyklus WORDS zase představuje hru s významy slov, která nás vede k hlubším úvahám o manipulaci a interpretaci. Vystaveno bude také pět zbrusu nových cyklů! Mezi nimi série At What Cost, která upozorňuje na špatné zacházení se zvířaty a která je prezentována formou nejmodernějších ultra tenkých lightboxů. „Nejnovější sérií vytvořenou v listopadu 2024 je cyklus Ploomandlights, kdy jsem zátiší aranžoval pomocí produktů japonské značky Ploom a umělého kouře,“ říká ambasador značky Ploom Dereck Hard.

MAXIM: The Last Missing Piece

Galerie UFF, náměstí Republiky, 999, Trutnov 1-Střední Předměstí

Maxim Havlíček, česko-americký malíř známý pod uměleckým jménem MAXIM, pořádá další fascinující výstavu The Last Missing Piece v trutnovské galerii UFFO, kde jsou k vidění unikátní introspektivní díla, která představují vrchol umělcova duchovního hledání smyslu existence.  Výstava The Last Missing Piece představuje fine art v jeho nejčistší podobě. To znamená, že není zatížená funkčností ani praktickým využitím, ale hledá krásu v samotném aktu tvorby. Je vrcholem MAXIMova duchovního hledání smyslu existence, kde je každý obraz stránkou jeho života, zaznamenávající cestu za nedosažitelnou „odpovědí.“ Tato díla navazují na MAXIMovu předchozí sérii „Resurrection,“ kde začal psát novou kapitolu svého života. V „Resurrection“ MAXIM přijal skutečnost, že nic na tomto světě není trvalé a že vše se vyvíjí účelně. Toto poznání zdůraznilo význam změny jako katalyzátoru růstu a připravilo půdu pro „The Last Missing Piece,“ kde MAXIM ještě hlouběji zkoumá duchovní a filozofické rozměry své cesty.

“V této sérii najdete hodně monochromatických obrazů, čímž se snažím ještě více soustředit na sdělení a obsahovou linku. Jemné kaligrafické linie, inspirované kvantovou mechanikou, symbolizují propletená vlákna časoprostoru a naznačují spojení mezi pocitem, a vnímanou realitou a jejich vztahem. Vyzývám tak diváky, aby se připojili k cestě hledání skutečného významu inteligentní existence,” popisuje MAXIM, jehož tvorba je charakteristická kaligrafií.

Do obrazů MAXIM vkládá veškeré myšlenky, pocity, emoce, které k němu přichází v daném okamžiku tvorby. Umělec s obrazy promlouvá, pracuje na několika najednou, a přitom stále zůstává ve flow. Díky tomu vznikají umělecké skvosty, které najdete v galeriích po celém světě a nyní i v české galerii UFFO v Trutnově. Vstupné bude za symbolickou cenu 30 Kč a výstava, kterou finančně podpoří Královéhradecký kraj a Ploom, potrvá do 20. 1. 2025.

Women in Art

Galerie Art Palace Prague, Na Příkopě 858/20, Praha 1

Galerie Art Palace Prague startuje svůj provoz už 25. listopadu 2024 a to výstavou „Women in Art“, která představuje unikátní pohled na ženské umění z celého světa. Tato mimořádná expozice, která potrvá do 28. února 2025, přináší návštěvníkům hluboký zážitek, kde se potkává umění, historie a globální kulturní vlivy. Vystavená díla 21 umělkyň zdůrazňují rozmanitost a sílu ženského pohledu, a výstava se tak stává poctou kreativní energii žen napříč kulturami a epochami. Majitel galerie Michal Matěj společně se svými spolupracovníky, vytvořil výběr z rozsáhlého seznamu umělkyň z různých koutů světa. Výsledná kolekce odráží rozmanité styly a témata, od jemných intimních portrétů po výrazné sociální komentáře. Řada děl se zaměřuje na ženskou identitu a její proměny v průběhu času, čímž reflektuje nejen osobní příběhy autorek, ale i širší kulturní a společenské souvislosti.

Jedním z klíčových aspektů výstavy „Women in Art“ je její umístění v prostorách bývalé Živnostenské banky, historické budovy z konce 19. století v samém centru Prahy. Tento prostor dodává výstavě jedinečný rozměr. Architektonická elegance budovy vytváří kontrast i harmonii s moderním uměním, které zde našlo své místo. Michal Matěj zdůrazňuje, že spojení historického prostředí s aktuálními uměleckými díly bylo jedním z hlavních záměrů galerie: „Chceme návštěvníkům přinést nejen krásu vystavených děl, ale i zážitek z prostoru, který vypráví vlastní příběh,“ říká Michal Matějů a dodává, že Art Palace Prague tak prostřednictvím výstavy Women in Art přináší inspiraci a důležitou zprávu: ženské umění je stejně rozmanité, silné a zásadní jako příběhy, které zobrazuje.