Firemní kultura jako klíč k úspěchu: Proč na ní záleží víc než kdy dřív

Firemní kultura se stává jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují konkurenceschopnost firem. Dobré vztahy na pracovišti nejenže zvyšují výkonnost společnosti, ale také snižují fluktuaci zaměstnanců. Podle mezinárodních studií může zdravá firemní kultura zvýšit produktivitu firmy až o 30 %.

Generace Z hledá víc než jen plat

S příchodem generace Z na pracovní trh nabývá firemní kultura na ještě větším významu. Přes 70 % mladých zaměstnanců uvádí, že pro ně hraje větší roli než samotná výše mzdy. Dokonce 60 % z nich je ochotno odejít, pokud firemní kultura neodpovídá jejich hodnotám a očekáváním.

„Protože v práci trávím nemalé množství času, chci přijít do prostředí, ve kterém se budu cítit dobře. Generace Z nechce pracovat v toxickém a monotónním prostředí, i kdyby za to dostala vyšší plat. Většina z nás preferuje firmy, které se shodují s našimi hodnotami,“ říká Daniel Pechanec, Test Engineer společnosti Tesena. Podle něj lze úroveň firemní kultury poznat už během pohovoru – například podle přístupu personalisty nebo podle nabídky mimopracovních aktivit.

IT sektor: Specifické výzvy firemní kultury

V některých oborech, jako je informační technologie, může být budování firemní kultury složitější. Osobní kontakt mezi zaměstnanci je méně častý, a firmy tak musí hledat způsoby, jak posilovat sounáležitost mezi zaměstnanci i v online prostředí.

„IT firmy musí častěji přizpůsobovat svou kulturu práci z domova, která je mezi IT odborníky velmi populární. Aby si firmy udržely zdravý týmový duch, musí organizovat akce, které do kanceláře přitáhnou i introvertní jedince,“ upozorňuje Pechanec.

Podle průzkumu společnosti Stack Overflow si 60 % IT profesionálů vybírá zaměstnavatele právě podle firemní kultury. Tento trend potvrzuje i Lucie Paulíčková, Deputy CEO společnosti Tesena: „Ajťákům záleží na firemní kultuře více než v jiných oborech. Často si zaměstnavatele vybírají na základě atmosféry ve firmě a podmínek, které jim nabízí. Navíc jsou velmi přátelští a rádi tráví čas se svými kolegy i mimo pracovní dobu.“

České firmy firemní kulturu stále podceňují

Navzdory rostoucímu významu firemní kultury ji české firmy často opomíjejí. Přes 70 % zaměstnanců v průzkumech uvádí, že atmosféra na pracovišti je pro ně klíčová, přesto se do dění ve firmě aktivně zapojuje jen 15 % českých pracovníků, jak ukazuje studie institutu Gallup Research – State of Global Workplace 2024.

„Dnes už se běžně dělají neformální kola pohovorů, kdy se kandidát seznamuje s budoucím týmem. Dojem z tohoto setkání často rozhoduje o tom, zda pracovní nabídku přijme. Firemní kultura je také jedním z hlavních důvodů, proč lidé zůstávají ve firmě, nebo naopak odcházejí,“ říká Paulíčková.

Firemní kultura jako nástroj krizového řízení

Silná firemní kultura hraje klíčovou roli v okamžicích, kdy se firma dostane do problémů. Podle údajů společnosti TeamStage považuje 88 % zaměstnanců zdravou firemní kulturu za zásadní pro úspěch organizace.

„Dobře nastavená firemní kultura podporuje soudržnost týmu a pomáhá zaměstnancům zvládat obtížné situace. Pokud firma buduje zdravé pracovní prostředí, zaměstnanci jsou ochotni řešit problémy nad rámec svých povinností. Naopak špatná firemní kultura vede k demotivaci, nespokojenosti a v konečném důsledku k vyšší fluktuaci,“ uzavírá Paulíčková.

Investice do kvalitní firemní kultury se vyplácí

Firemní kultura již není jen „nice to have“ – stává se strategickým faktorem, který ovlivňuje úspěch firem na trhu. Generace Z a IT specialisté jí přikládají stále větší důležitost, a firmy, které ji budou ignorovat, mohou přijít o talentované zaměstnance. Investice do kvalitní firemní kultury se tak vyplácí nejen z pohledu zaměstnanců, ale i samotné konkurenceschopnosti podniku.

zdroj: Tesena
zdroj foto: iStock