RSRV jako příjemné překvapení pro milovníky bublinek

Nestává se často, aby nám nějaký slavný šampaňský dům odhalil nějaké to bublinaté tajemství. Ovšem u společnosti Mumm se to stalo. Vybraní klienti z celého světa znali jejich řadu šampaňských s názvem RSRV, ale široká veřejnost si mohla dát jen zdát. To nejlepší má být vždy vzácné a to se také stalo s touto kolekcí. Měli jsme možnost tyto šampaňská vína ochutnat a určitě doporučujeme zkusit ochutnat je, protože klasické Mumm vás nijak neokouzlí, to ale neplatí pro RSRV Cuvée 4.5 nebo RSRV Blanc de Blancs z Cramantu.

Historickým domovem značky Mumm je francouzská obec Verzenay se svými Grand Cru, tedy nejlepšími vinicemi v severní části Montagne de Reims. Právě zde se pěstuje pro značku charakteristická odrůda Pinot Noir, díky které je vyráběno exkluzivní šampaňské ztělesňující tuto výjimečnou oblast a savoir-faire domu. Od roku 1838 začal dům stáčet a skladovat exkluzivní ročníky, které nebyly dostupné široké veřejnosti. Tyto vysoce ceněné láhve s cuvée, známé jako kolekce RÉSERVÉE, odtud zkratka RSRV, byly vydávány pouze několika vyvoleným. Láhev šampaňského MUMM RSRV říkala, že jste vážený přítel nebo rodinný příslušník. Tradice trvající téměř dvě století vedla k vyrobení prvních vintage ročníků počátkem druhého tisíciletí: Blanc de Noirs 2008 z Verzenay a Blanc de Blancs 2012 z Cramantu. Obě cuvée byly následně znovu uvedeny v roce 2016 pod oficiální značkou RSRV.

Srdce kolekce šampaňských MUMM RSRV tvoří dvě ročníková cuvée s unikátním charakterem a to RSRV Blanc de Noirs z Verzenay a RSRV Blanc de Blancs z Cramantu, obě pocházející z jedné oblasti a jedné odrůdy. Ty doplňuje elegantní růžové cuvée RSRV Rosé Foujita a harmonické RSRV Cuvée 4.5. Nejnovějším přírůstkem do kolekce je legendární ročníkové cuvée RSRV Lalou. Minimální doba zrání jednotlivých cuvée ve sklepích je mezi třemi a šesti lety, u RSRV Lalou více než deset let, čímž je šampaňskému umožněno plně rozvinout jeho charakter. Díky specifickému tvaru lahví RSRV s úzkým hrdlem víno v lahvích zraje pomaleji a je lépe uchováváno. Jejich design připomíná malé karafy z 19. století. Charakteristická je také etiketa s ohnutým rohem. Tato drobnost je vzpomínkou na dávné časy, kdy bývalo ve zvyku obdarovávat přátele lahví, k níž byla přiložena vizitka se zahnutým růžkem jako důkaz toho, že lahev byla doručena osobně.

Ke kolekci již můžeme jen dodat, že je dalším důležitým krokem při objevování rozmanitých a unikátních chutí šampaňského. Jestli máte rádi novinky ve svém vinném sklípku, tak si zkuste pořídit alespoň jednu lahev, jednu z mnoha v nabídce a určitě budete potěšeni, že G.H.MUMM umí vyrobit i velmi dobré šampaňské. Limitované kolekce prémiových šampaňských MUMM RSRV ztělesňuje historii, terroir i know-how tohoto francouzského domu. Poprvé vyrobena v roce 1838, v té době pouze pro nejbližší okruh zasvěcených, dnes se tato mimořádná edice určena nejen znalcům, ale všem, kdo ocení šampaňské té nejvyšší kvality.

Autor článku: Libka Šafránková Foto: Jan Becher Pernod Ricard