Sedm nejčernějších tyrolských sjezdovek

Hledáte – li na lyžích hlavně adrenalin a nudí vás cokoliv co nezavání strmými kopci, tak právě pro vás tu máme několik typů, kde v Dolomitech uspokojit touhu po rychlé jízdě. A všechny navštívíte se skipasem z Dolomiti Superski. Jeden skipas a dvanáct zážitků z jízdy, tolik je tam středisek.

Trametsch

Tohle je také nejdelší sjezdovka v Jižním Tyrolsku, měří 9 kilometrů a překonáte 1400 výškových metrů z vrcholu v 2446 metrech. Najdete ji v areálu Plose nad Brixenem/Bressanone, kousek od brennerské dálnice, užijete si i výhledy na Dolomity. V černou se mění až ve druhé části, ovšem zůstává zároveň velmi pestrou a zábavnou. V magických borovicových lesích ale najdete i několik 62% úseků.

Leitwolf Prinoth

Hernegg
Oblíbený solitér Kronplatz poskytuje výzvu 5 černých… A do ní patří Hernegg, možná jako král. Vždyť měří 5 kilometrů a zdá se téměř nekonečný. Spouští se od vrcholu v 2275 metrech směrem k Rieschachu/Riscone (1298 m). Když vám zbydou síly, můžete se při jejím zdolávání kochat pohledy na Alpy i Dolomity a ještě vdechovat vůni borovic vůkol. V létě tu vede také báječný bike trail, který stojí za to.

foto: www.wisthaler.com

Erta
Černá Erta se tyčí nad St. Vigil/San Vigilio na „malém Kronplatzu“ a patří také do sestavy Black Five. Vede z Piz de Plaies (1650 m), měří 1,3 kilometru a pravidelně se na ní jezdí obří slalom světového poháru žen. Místy má až 60% sklon. Ale vedle teď čerstvě připravili ještě prudší Soregu, tam chtějí dostat ještě prestižnější závod mužů.

foto: Tourist Office San Vigilio-San Martin

Piculin

Název pochází od „piccolo“, malý, sjezdovka měla původně jen přiblížit areál Kronplatzu silnici do Alta Badie, kam vás teď dopraví skibusy za dvacet minut. Ale dvoukilometrová stěna z Piz de Plaies (také nástup v St. Vigil) do Piculinua San Martina, po celý den vystavená slunci, se stala nejobávanější sjezdovkou nejen v tomto resortu. Začátek vypadá snadno, až romanticky, ale zlomí se místy až na 72 %, převýšení činí 507 metrů. A stále jedete jaksi našikmo, takže levá noha trpí náročnější zátěží.

foto: Alta Badia / Freddy Planinschek

Gran Risa
Alta Badia, kde tepe srdce Ladínů, je pyšné na svoji Gran Risu, kde se každoročně jezdí světový pohár mužů ve slalomu a obřím slalomu. Vystoupáte nejprve na vrchol Piz La Ila k proslulému baru Moritzino a od něho zamíříte dolů do údolí do Villy 1,2 km dlouhým padákem. Svah bývá po většinu dne i v části obklopené lesem, ponořen ve stínu, proto se tu často objevují ledové plotny. I tak stojí za pokus o rekord, aspoň osobní.

foto: Saslong / Diego Moroder

Saslong
Vyhlášené údolí Val Gardena/Gröden nabízí vyhlášený klenot Saslong, dějiště jednoho z top mužských sjezdů světového poháru planety. Musíte vyjet na vrchol Ciampinoi (ano, najdete zde i známou rybí restauraci, navštěvovanou hvězdami showbyznysu) ve výšce 2249 metrů. A pak se spustíte na 3,1kilometrovou trasu směrem k Santa Cristině. Po stometrovém sešupu se už mezi stromy její sklon mírně narovná.

foto: 3 Zinnen Dolomites / Christian Tschurtschenthaler

Holzriese I a II
Se sklonem 77 % v pasáži těsně pod horizontem je Holzriese nejstrmější sjezdovkou v celé Itálii. Najdete ji schovanou nenápadně pod rodinným meeting pointem u sněhuláků těsně nad Sextenem/Sestem v areálu 3 Zinnen/3 Cime Dolomites. Vyjeďte gondolou z Bad Moos na Rotwand/Croda Rossa. Jedničku dojedete dolů v klidu po modré. A když se spustíte po dvojce, už se vám nikdy žádná pista nebude zdát prudká.

Autor: Tomáš Nohejl